Kapat

Avengers: End Game İnceleme


End Game, bugün bazı sinemalarda vizyona girdi. Ben de ilk seansa, saat 09.00'a biletimi aldım ve perdenin karşısına geçtim. Bu şekilde, yani karga kahvaltısını etmeden, sinemaya gidişim ilk oldu. Evet bazen saat 11 seanslarına gittiğim ve sakin kafayla film izlediğim olmuştu ama bu kadar erkeni ilk kez oluyor. Bunun bir sebebi yok aslında. Kimisi "spoiler"ı önlemek için yapıyor bunu -ki bu anlaşılabilir bir durum, keza filmin sonunu, daha film vizyona girmeden oradan buradan öğrenip, insanlara anlatmaktan zevk alan komplekslilerle dolu etraf- fakat ben filmi merak ettiğim için mümkün olan en erken zamanda izlemek istedim o kadar. Açıkcası merak ettiğim kadarı da varmış. Buyurun genel itibariyle End Game (Spoiler yok devam edebilirsiniz):

Olumlu Yanları

Şu ana kadar MCU'nun çekmiş olduğu en iyi üç filmden biri kesinlikle. Çizgi roman göndermeleri, animasyon teknolojileri, aksiyon/çarpışmalar, duygusal anlar her şey gerçekten çok iyi düşünülmüş. Açılış anından başlayarak duygularımıza garezi olan bir film yapmışlar resmen. Tony'nin uzayda gemideki konuşmasından, Hawkeye'ın, Ronin haline gelmesinin nedenine, izlerken hem üzen hem de heyecanlandıran anlar görüyoruz. Senaryonun, filmin henüz başlarında Thanos sahnesi ile bizi şaşırtması, ilerleyen saatlerdeki ters köşelerin yanında sıradan kalıyor.

Avengers End Game İnceleme Cap vs Thanos

İşin içinde Disney olunca filmlerde espriler bazen fazla kaçabiliyor. Bu filmde durum böyle değildi. Zamanında yapılmış, eğlenceli işitsel ve görsel mizah dozundaydı. Senaryo gereği işler kızışınca, esprilere hiç denk gelmiyoruz diyebilirim, ki bu da büyük stres altında aşırı espri yapan kahraman gıcıklığını ortadan kaldırmış. Avengers Quantum Kıyafeti bayağı havalı. Filmde sıkça görüyoruz ama hepsi anlık. Anlık olması bence iyi, o hallerini görünce Avengers'ın, izci takımı gibi aynı kıyafetle dolaşmamasının iyi bir şey olduğunu da anlıyoruz.

Her karakterin, ilk filmden kalan travmaları üzerinde, sağlıklı sürelerle, etkileyici bir şekilde durulmuş. Dolayısıyla karakterlerin kendilerini toparlayıp, saldırıya geçmeleri için motivasyonlarının olduğuna inanıyoruz izlerken. Kahramanların insani yönleri, eski aşkları, eksikliklerini hissettikleri ve geçmişlerinde kalan konularla yüzleşmeleri de ayrıca duygusal anlar yaşatıyor bize.

Biraz Garip Karşıladığımız Yanları

Birincisi Thor. Bu kısımda -yalan yok- biraz taraflı yorum yapacağım. Bir Thor sever olarak, Thor'un filmdeki halini beğenmedim. Komik olduğu konusuna katılırım ama Thor'u o hale getiren senaryoyu da kınarım. İçinde bulunduğu fiziksel ve ruhsal çöküşü, birinci filme bağlayarak anlatmaya çalışıyor senaryo -ki kötü de ifade etmiyor bunu- ama yine de Thor'u öyle görmek beni rahatsız etti. Fakat dediğim gibi bu çok yanlı bir bakış. Bu konudaki fikirlerinizi de merak ediyorum açıkcası, sosyal medya üzerinden bekliyorum.

Avengers End Game İnceleme Quantum Suit

İkinci ambians. Dünya nüfusunun yarısı bir anda yokolmuş. Bu korkunç bir travma, anlaşılabilir. Film bu olaydan beş sene sonra geçiyor. Fakat garibime giden şey, ortalık apokaliptik bir hal almış. Beş sene boyunca hiç mi bir lider çıkıp topluma çeki düzen vermemiş? Nüfusun yarıya inmesi herkeste aynı travma nedeni evet, ama aynı zamanda bu birlik beraberlik için de sağlamından bir tokat değil mi? Bence öyle. Kimse mi "ulan ne bu halimiz" dememiş? Dünyanın o hale gelmesi bana biraz abartı geldi.

Sonuç

Sonuç olarak, elbette gideceksini ama hemen gidin! Bu filmi en kısa zamanda izleyin. Müthiş savaş sahnelerini, kahramanların dibe vurmuş hallerini de yükselişlerini de görün. Captain Marvel'ın hafif ukala hallerini, Hulk'un evrimini, Kaptan Amerika'nın... Kaptan Amerika oluşunu,  Stark'ın dehasını, ters köşeleri, Scott Lang'in eğlencesini görün. Ve sonunda ağlamaya hazır olun.

İyi seyirler


Thanos: Infininty Abyss
30,00 TL40,00 TL
%25
Thanos vs Hulk
25,50 TL34,00 TL
%25
%25 Yeni
Thanos Yükseliyor
27,00 TL36,00 TL
%25
Infinity War
48,00 TL64,00 TL
%25
Infinity Gauntlet
48,00 TL64,00 TL
%25
Infinity
37,50 TL50,00 TL
%25