Kapat

Avengers: Infinity War; Artıları, Eksileri


Çok zamandır beklenen film Infinity War nihayet geldi ve tepkiler genel olarak çok olumlu. Çok uzun süredir bir çizgi roman uyarlaması film için bu kadar çok "epik" kelimesi kullanıldığını duymamıştık sanırım. Peki biz ne düşünüyoruz? Buyurun efendim, nelerini sevdik, nelerine burun kvırdık? (Tabii ki spoiler içermez ;)

Nelerini sevdik:

 • Görseller çok güçlüydü. Titiz çalışılmış, çok belli. Gelişmiş görsel tasarım teknolojileri ile bunun artık bir kriter olmaktan çıkması gerekiyor aslında ama gelin görün ki nasıl beceriyorlarsa halen iğrenç görseller sunmayı başarabiliyorlar. Bu filmde gözümüzü tırmalayan hiç dijital teknoloji yoktu. Aferin size.
 • Senaryo konusunu sevmediklerimize de yazabilirdik. Çünkü aslında bize sunduğu konu çok klişe olan kötü bir adam "dünya çok kalabalık, kaynaklar yetmez, bir sürü insan öldürmekten başka çaremiz yok" diyor argümanı. Ve fakat bu sıkıcı konuyu akış içerisinde ve finalde sunduğu tek tük sürprizlerle gayet katlanılabilir bir hale getirmişler. O yüzden senaryo yarattığı şaşkınlıklarla sınırdan da olsa dersini geçti. 
 • Çizgi roman uyarlamalarında canımızı sıkabilen bir konu da başkötülerin "tırt" olması. Thanos karakteri senaryodaki yeri, Brolin'in gerçekten çok başırılı performansı, dijital tasarımı ile şimdiye kadar bize sunulan tüm başkötü hayal kırıklıklarını unutturdu. Teşekkürler Thanos yes
 • Süper kahramanların hemen hepsi oyunculukta, karaktere bürünmede gerçekten on numaraydı. Özellikle film boyunca Iron Man ve filmin ikinci yarısında Thor ağzımızı açık bıraktı diyebilirim. Hele Iron Man...
 • Aksiyon düzeyi. Tempo çok az duruyor. Biz kavga delisi değiliz ama sayfalarca hiçbirşey olmayan çizgi romanlara da aşık değiliz yani. Çok iyi ayarlanmış aksiyon dozu filmin izlenebilirliğini oldukça yukarı çekiyor.
 • Çizgi romanda olan aşırı uçuk şeyler oluyor filmde. Ciddi, gerçekçi süper kahramanlar yok. Kahramanların gezegen enerjisine dayanması, Thanos ile yumruk yumruğa kapışması gibi sadece çizgi romanda olacak ve bize rahatsızlık vermeyecek, hatta çizgi romanı, çizgi roman yapan unsurları görüyoruz.
 • Ruh taşı sahnesindeki sürpriz karakter ve gönderme.

Nelere burun kıvırdık:

 

Bu kısım spoilersız aslında zor. Çünkü sorunları diler getiriyoruz sonuçta ve bu da bazı sahneleri anlatmamızı gerektiriyor. Dolayısıyla tek cümle ile maddeleyeceğiz. İzleyen anlayacak, izlemeyen de umarız rahasız olmayacak.

 

 • Wakanda'nın hava savunma sistemi yok mu gerçekten?
 • Starlord tatava yapmaz, sıkar kafasına sıkıntı görünce.
 • Gerçekten komik olan ama filmin akış bütünlüğü ile bağdaşmayan sadece komik olsun diye konmuş diyaloglar.
 • Bruce Banner'ın maymun edilmesi
 • Thanos'un ekibi çok daha güçlü bir ekip, yazık etmişler
 • Anladık Drax aptal

Görüldüğü üzere artıları, çarpıcı yanları çok daha fazla filmin bizim açımızdan. MCU'yu filmi yaparken "bu film patlarsa büyük rezil oluruz", "DCU'yu bitirecek filmi yapalım" gibi motivasyonlarla çalışmış filmin üzerinde sanırım. Avengers, Infinity War filmi yaklaşık 10 senedir süre gelen, sistematik MCU çalışmasının başarılı bir meyvesi. Biriktirdiler, biriktirdiler ve sonuçta kremanın üzerine harika bir çilek koyarak pastayı süslediler.


Infinity War
48,00 TL64,00 TL
%25
Infinity Crusade Cilt 1
36,00 TL48,00 TL
%25
Infinity Crusade Cilt 2
36,00 TL48,00 TL
%25
Infinity
37,50 TL50,00 TL
%25
%25 Yeni
Annihilation Cilt 1
39,00 TL52,00 TL
%25
Annihilation Cilt 2
45,00 TL60,00 TL
%25
Thanos: Infininty Abyss
30,00 TL40,00 TL
%25
Thanos vs Hulk
25,50 TL34,00 TL
%25