Kapat

Batman Okuma Sırası


Okuma sırası konusu bir kaostur gidiyor. Çok ilgi görüyor, bir çok da kaynak oluşturuluyor ama yine de netleşmiyor. Ya da çizgi romana, yeni başlayan insanlar mutlaka bu konuyu merak ediyor, soruyor. Biz de eksik kalmayalım dedik. Biraz farklı yaklaşımlarla, Batman okuma sıramızı oluşturduk.

3 Kategori

New 52 öncesi, New 52 ve Rebirth olarak üç farklı görsel göreceksiniz bu okumada. Her liste ile ilgili de kısa açıklamalarımız olacak. Onları okumanızı tavsiye ediyoruz. En doğru bu yazıdaki sıra demiyoruz. “Haydaa bunun tek doğrusu yok mu yahu?” dediğiniz duyar gibiyiz. Haklısınız, genelde öyle ancak özellik “one shot” yani tam macera (tek macera) ürünlerde çok önem arz etmeyebiliyor okuma sırası (En azından bize göre :) ancak olabildiğince kronolojik sıraya soktuk.

Bir ek bilgi de ürün isimleri ile ilgili olacak. Ürünlerin orijinal isimlerinde Batman yazıyor. Ancak bunun bir Batman listesi olduğu için her ürüne Kara Şövalyemiz’in ismini koymayı gereksiz bulduk ve sadece cilt isimlerini yazdık. Aksi belirtilmedikçe çok net anlaşılacağı üzere hepsi Batman çizgi romanları :)

Uzatmadan başlayalım.

New 52 Öncesi

New 52 Öncesi Batman Okuma Listesi

Şimdi bu noktada bir gıcıklık var. Burada listelenen bir çok ürün malesef piyasada tükenmiş durumda (en azından bu yazı yazıldığında öyleydi). Tekrar basılmalarını umarak kısa bir açıklama yapalım. JBC Yayıncılık, Türkiye’de Batman’in basım haklarına sahip ve kendi Facebook sayfalarında paylaştıkları listede, yukarıdaki listenin dağınık bir şekilde okunabileceğini belirtmişler. Dolayısıyla çok net bir sıra yok aslında. Bu yüzden önemli bir sıralama listesi olan comicbookherald’daki kronolojik sıraya bağlı kalmaya çalıştık. Her birinin “one shot” olması, bunları ayrıca leziz kılıyor.

New 52

New 52 Batman Okuma Listesi

Şimdi burada biraz şaşırabilirsiniz haklı olarak; keza liste dördüncü ciltten başlıyor. Bunun nedeni tamamen keyfimiz. Dilerseniz Baykuşlar Divanı’ndan başlayarak sırayla gidebilirsiniz. Yıl Sıfır’ı önce önererek, biraz serinin tarihini önden tarayın istedik, o kadar. Yıl Sıfır, New 52 öncesi listesinde yer alan Yıl Bir’in bir versiyonu diyebiliriz. Listede bir kafa karıştırıcı nokta da dedektif hikayelerinin dördüncü ciltte son bulması olabilir. Devamını siz istediğiniz şekilde alıp okuyabilirsiniz çünkü takip eden ciltlerde Batman ciltlerinin aralarına giren hikayeler var diyemem. Zaten yukarıdaki ilk dört cilt de bir kaç fasikül hariç direkt bir etki yaratmıyor (diye düşünüyoruz). Dolayısıyla dilerseniz Batman ciltlerini bir seri, dedektif hikayelerini ayrı bir seri olarak da okuyabilirsiniz. Bu noktada, JBC’nin kendi facebook sayfasında dedektif hikayelerinin yukarıdaki şekilde listelendiğini belirtmek önemli sanki.

Rebirth

Rebirth Batman Okuma Sırası

Bazı okuyucular var ki geriye dönük bu çılgınlığa girecek gücü ve sabrı bulamıyorlar. Bir Naruto değil ama geriye dönük az cilt de yok, kabul etmek gerek. Anlaşılabilir bir durum. Bu tür okuyucular en güncel seriden başlamak istiyorlar ve o güncel seri de DC Comics dünyasında Rebirth olarak geçiyor. Yıldız işareti taşıyan ürün, yazı yazıldığında Türkçe olarak piyasada bulunmamaktadır.

Herkese iyi okumalar


Batman Avrupa Sert Kapak
30,00 TL40,00 TL
%25
%25
Batman Cilt 7: Son Oyun
24,38 TL32,50 TL
%25
Batman Cilt 8: Ağır Siklet
24,38 TL32,50 TL
%25
Batman Cilt 9: Bloom
30,00 TL40,00 TL
%25
Batman Cilt 10: Son Söz
24,38 TL32,50 TL
%25