Kapat

Çizgi Roman Tarihine Etki Eden 100 Sayfa - Bölüm 1


Efendim haftada bir iki yazı gireceğiz. Bunlardan bazıları tek başına bir konuyu anlatırken bazıları da seri halde yazılıyor olacak. Örneğin bu yazı. 20 bölüm boyunca çizgi roman tarihine yön vermiş, ona etki etmiş 100 sayfayı aktaracağım. Bunu yaparken kronoloji (tarih sıralamasına göre) takip edeceğimi de belirtmek isterim. Başlıyoruz:

100. Gods' Man - Tanrıların Adamı (1929)

Çizer, yazar: Lynd Ward

Bu eserden önce bir çok çizgi ile anlatılan hikaye olmuş, olmamış değil. Ancak bunun olayı tahtaya mürekkep tekniği ile tam 138 sayfa yapılması ve bu alanda ilk olması. Bu teknikte bir tahta üzerine anlatılmak istenen sahne oyuluyor ve ardından tahta mürekkepe batırılıyor. Kağıda basınca da tahtadaki oyma-kabartma ortaya çıkıyor. (evet patates baskısı ;) Bu çalışma bulduğu ilgi ile çizgi romanı emeklemeden kurtarıp depar atmaya doğru götürmüş. Konu itibariyle, mükemmel çizim yapabilmek için ruhunu kötü güçlere satan bir çizeri anlatan hikayeden, tam da o anı anlatan sayfayı tarihteki en önemli sayfalardan biri olarak kabul edebiliriz.

https://www.kahramanlarevreni.com/image/data/blog/yuzsayfa/woodblocks_into_ink02.jpg

 

99. New Fun: The Big Comic Magazine No. 1 – Yeni Eğlence: Büyük Çizgi Roman Mecmuası Sayı 1 (1934)

Yazar: Malcolm Wheeler-Nicholson, Çizer: Lyman Anderson

Fikir 1934 ancak satışa çıkış Şubat 1935. Bu tarihe kadar çizgi roman diye sunulan ürün aslında haftasonları gazetelerdeki karikatür, çizgi hikaye vb çalışmaların derlemesiymiş. Yani temelde bir senaryo yazımı, baştan bir çizim gibi konulara hiç girilmeden, haftalık derlemeler yapılırmış. Şubat 1935’ten itibaren ilk kez sıfırdan senaryo yazılmış ve çizimler yapılmış. Bugünkü bilinen haliyle çizgi romanın ilk örneği budur. Bu dönüm noktasının ilk sayfası da işte bu:

 

 

98. Action Comics No. 1 (1938)

Çizer: Joe Shuster, Yazar: Jerry Siegel

Hepsi olmazsa olmaz ama popülerliği açısından bu listenin şüphesiz yıldızlarından biri. Resimden de anlaşılacağı üzere (küçük kareler o zamanlar gazetelerde yayınlansın diye dizayn edilirmiş) aslında Superman gazetelerde yayınlanmak üzere yaratılmış. Fakat yaratıcı ikili hangi gazeteye aşağıdaki görseli sunmuşsa “istemeyiz” cevabını almışlar ve o zamanlar oldukça sıradan bir firma olan National ile (daha sonra DC Comics olmuş) anlaşmışlar. Bu sayfa da sadece bir çığır açmakla kalmamış, bütün endüstriyi değiştirmiş olmuş.

 

97. Whiz Comics No. 2 – Whiz Çizgi Roman Sayı 2(1939)

Yazar ve renklendirme: Bill Parker Çizim: C.C. Beck

Efendim, Superman’in satış rakamlarını gören Fawcett Şirketi derhal benzerini hayata geçirmiş. Eh o da Captain Marvel’den başkası değilmiş tabii ki. Ancak onu ayıran özelliği, kahramanımızın 12 yaşında bir çocuk olmasıymış. Her ne kadar bu ciddi bir fark olsa da National “bu bildiğin Superman çakması” diyerek dava açmış ve 50’li yıllarda karakteri veritabanına eklemiş. İşte bu sayfa da bizlere ilk çocuk süper kahramanı sunması açısından bir ilk olarak tarihe geçmiş.

 

96. Detective Comics – Dedektif Hikayeleri No. 33 (1939)

Yazar: Bill Finger and Gardner Fox; Çizerler: Bob Kane and Sheldon Moldoff, Kane

Batman’i yazmasak küfrü yerdik, o kesin. Siz etmeseniz de biz kendimize ederdik. Efendim 1939 yılında,  National çizgi kahramanların potansiyelini görmüş ve listesini genişletme yoluna çıkmış. Serbest bir çalışan olan Bob Kane –ki daha önce National’a farklı çizimler satmış- Batman konseptini kafasında oluşturmuş ve fakat sağlam bir arkaplan hikayesi için de yanına Bill Finger’ı almış. Finger, Kane’in kafasındaki hemen hiçbirşeyi sabit tutmamış ve sadece Batman ismini saklamış. Baştan aşağıya yeni bir hikaye yazmış. İşte o hikayeyi 9 karede anlatışı da çizgi roman dünyasına yeri asla doldurulamayacak bir etki bırakmış.

Kaynak: vulture.com