Kapat

Çizgi Roman Tarihine Etki Eden 100 Sayfa - Bölüm 2


“Çizgi roman tarihine etki eden sayfalar” yazı dizimize devam ediyoruz efendim, buyurun:

95. Marvel Mystery Comics No. 8 – Marvel Mystery Çizgi Roman Sayı: 8 (1940):

Yazar ve çizer: Bill Everett

1940lar ve artık çizgi romana olan ilgi iyiden iyiye keşfedilmiş. ABD’de bu fırsattan yararlanmak isteyen ama bir türlü başarılı olamayan bir yayınevi varmış. İsmi lazım değil (Centaur PublicationsJ) bu yayınevinde çalışan ve hayal gücünün kısıtlandığını düşünen Lloyd Jacquet isimli bir adam, süper kahramanların prim yapacağını düşünüp, firmadan ayrılmış. Ayılırken de yanında birkaç kişiyi firmadan ayırmış. Birlikte kurdukları, Funnies Inc. İsimli şirketle de çizgi roman tarihinin ilk “crossover”ını yaratmışlar. Namor ve Human Torch (ufak da bir not: bu ilk Human Torch bir androidmiş, Fantastik Dörtlü ile ilgisi yok) kapışması.

94. The Spirit, December 8, 1940 – Ruh, Aralık 8, 1940 (1940)

Yazar, çizer: Will Eisner; Renklendiren Joe Kubert

Eisner ismini bugün meşhur çizgi roman ödüllerinden biliyoruz. Will Eisner 1940larda çizgi romandan ciddi para kazanan ender kişilerden biriymiş. O zamanlar için kalabalık sayılan 15 kişilik bir ekibi varmış. Haziran 1940 yılında bir Pazar günü eki olarak başlayan The Spirit isimli dedektifin maceraları, sayfa tasarımı olarak diğer çizgi romanlardan farklı değilmiş. Dikine sayfa ve küçük kareler. Fakat Eisner’in aklında farklı bir çalışma duruyormuş. Aralık Ayı’na kadar The Spirit’in iyice ünlenmesini bekleyen Eisner, fikrini hayata geçirmiş. İlk yatay çizim! Küçük kareleri bu seferlik atlayan Will Eisner, Jules Feiffer, Jack Cole, Wallace Wood, Jerry Grandenetti, Jack Kirby gibi efsanelerin de etkileyicisi olarak tarihteki yerini almış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

93. All-Star Comics No. 3 – All-Star Comics Sayı: 3 (1940)

YAzar: Gardner Fox; Çizer: Everett E. Hibbard

Daha önceki serimizde bahsettiğimiz Famous Funnies firmasının arkasındaki beyin olan Max Gaines, zaman içerisinde kendi çizgi roman firmasını kurmaya karar vermiş. National Allied Pubblication isimli bir yayınevinden mali destek alan Gaines All-American Publication adındaki firmasını açmış. Yine aynı firmadan Jack Liebowitz’i transfer etmiş. Ün salan ilk çalışmaları da All Star Comics isimli çizgi roman olmuş. All Star Comics’de biraz Gaines’in yarattığı biraz da National Allied’da olan karakterlerin ayrı ayrı kısa maceraları çizilirmiş. Sayı 3’de ise daha önce hiç yapılmamış bir şeyi hayata geçirmişler. Tüm karakterler aynı macerada yer almış. Bu hem ilk süper kahraman takımı hem de ilk şirketler arası crossover olarak tarihe geçmiş. İşte Justice Society of America’nın tarihe geçen sayfası.

92. Captain America Comics No. 6 – Kaptan Amerika Sayı 6 (1941)

Yazarlar: Joe Simon, Jack Kirby, and Stan Lee; Çizerler: Charles Nicholas Wojtkoski, Al Avison, Jack Kirby, Joe Simon

Joe Simon ve Jack Kirby. İki efsane, daha ABD II. Dünya Savaşı’na girmeden, Kaptan Amerika’ya Nazi dövdürmüşler. Çizgi roman tarihinde karelerden taşan karakterler, konuşma balonları yine onların elinden, zihninden çıkmış. Fakat ustalıklarını perçinlemeleri iki sayfaya yayılan çizimle olmuş. Aslında fikir daha önceki dönemlerde hayata geçirilmiş ancak estetik açıdan mükemmel aşamaya işte bu sayfa ile gelmiş.

91. Animal Comics No. 1 – Hayvan Çizgi Romanı Sayı 1 (1942)

Yazar ve Çizer: Walt Kelly

1940’larda en çok satan çizgi diziler Walt Disney eserleri olmuş. Öyle ki bir süre boyunca her ay 3 milyon satış rakamlarına ulaşmaya başarmışlar. Walt Disney’in meşhur faresinden esinlenerek Avrupa’da Le Journal de Mickey, Japonya’da New Treasure Island isimli hayvan baş kahramanları olan maceralar ün yapmış. Ve fakat bunların hepsi gazetelerde çıkan hikayelerin, kitap haline getirilmiş versiyonlarıymış. İlk özgün içeriği olan hayvan baş kahramanlı çizgi roman Animal Comics Sayı 1 ile okuyucuyla buluşmuş. Dahası bu eserdeki fare ve timsah hayvan bilimi açısından o döneme kadar çizilmiş en başarılı hayvan figürleri olarak kabul edilmiş.

Kaynak: vulture.com


%22
Babil Serifi 1: Bam Bam Bam
33,50 TL43,00 TL
%22
Cadı Avcısı Cilt 1
13,00 TL16,67 TL
%22
Tokyo Gül 13
14,35 TL18,52 TL
%23
Kara Kahya 1
14,35 TL18,52 TL
%23
Avengers'a Başlama Seti
141,00 TL187,96 TL
%25
Amerikan Vampiri Cilt 1-2
46,80 TL60,00 TL
%22 İndirimli