Kapat

Çizgi Roman Tarihine Etki Eden 100 Sayfa - Bölüm 3


90. Wonder Woman Sayı: 2 (1942)

Yazar: William Moulton Marston, Çizer: Harry Peter

     "Her hangi bir çzigi romanda konuşma baloncuklarından yazılanları bana anlatın, size yazarın bilinçaltını anlatayım" demiş Wonder Woman'ın yaratıcılarından biri olan Dr. William Moulton Marston. Ne demezsin! Bunu diyen kişinin Wonder Woman'ı soktuğu hallere bak. El bağları, duvara zincirlemeler vs. vs... Tam 75 farklı çeşit işkence, erkek hakimiyetini tasvir eden çizim varmış bu sayfalarda. 
     Dahası elleri kolları bağlanan Wonder Woman'ın güçlerini yitirmesi cinsiyetçiliği de yine ilk kez bu sayfalarda anlatılmış. Aslında tüm bunların altında Marston'ın, kadının erkeğe göre doğal bir üstünlüğü olduğunu düşünmesyimiş. Dolayısıyla kadınları "arada sırada" zaptetmek bu "beyefendi" için şartmış. 1947 yılında Dr. William Moulton Marston'ın kanser kaynkalı ölümünden sonra da bu konu Wonder Woman'ın tarihinden silinmiş. Ama bizim zihinlerimizden? Asla...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

89. “Miss Fury” No. 1 (1942)

                                                                          Yazar ve Çizer: Tarpe Mills

     Herşey ünlü karikatür çizeri June Mills'in ayağının kırılmasıyla başlamış. Ayağını uzatmış boş boş dururken aklına gelen bir sürü fikirden en dişi olanı, bir kadın kahramanı hayata geçirmeye karar vermiş. Kendi kedisine benzer, bir de kedi vermiş bu kahramana. Kedinin adını Peri Purr, kahramanın adını da Black Fury koymuş.
     Gazetelerde Nisan 1941'de yayınlanmaya başlayan sosyetik güzel Marla Drake'in bu ilk macerasında, bir kedi kıyafeti giydiği görülüyor ki yıllar boyunca ilham kaynağı olmuş bir kiyafet haline gelmiş. Zamanın ataerkil düzeninden çekinen June Mills ismini Tarpe olarak değiştirmiş ve sanki erkekmiş gibi çizimlerine devam etmişse de zamanla kadın olduğu ortaya çıkmış. Bu korkulanın aksine hiç olumsuz bir etki yaratmamış ve zamanın Marvel Comics'i Timely ile anlaşarak ilke çizgi roman serisine de bu kapakla başlamış. İsmini de Miss Fury olarak değiştirmiş.

88. All-Negro Comics No. 1 - Zenci Çizgi Romanları Sayı: 1 (1947)

Yazar ve Çizer: John Terrell

     1940'lar belki çizgi romanın Altın Çağ'ı olabilir bir çoğuna göre ama bir de siyahilere sormak lazım. Abartılı saçlar, aşırı kalın dudaklar, hep yardımcı eleman rolleri ve hatta soyisimleri "beyaz", "beyazayıkanmış" olanlar. İşte bu ırkçı çizim ve söylemler, 1940larda işsiz kalan Orrin C. Evans'ın aklını öteden beri kurcalıyormuş. Evans, tamamiyle beyazlar tarafından yönetilen bir gazetede yetkili bir muhabir olabilen ilk siyahi Amerikan vatandaşıymış.
     Bu azimli ve sivri adamın aklına, kendisiyle birlikte işten çıkarılan siyahi arkadaşları ile birlikte bir ilke daha imza atacak bir fikir doğmuş ve 1947'de ilk tamamiyle siyahiler tarafından çizilen, yazılan ve yürütülen bir çizgi seri başlatmışlar: Zenci Çizgi Romanları Sayı: 1. Abartısız çizimler, düzgün insan figürleri ve siyahi bir dedektif. Tüm bunlar adeta infia yaratmış ve hiçbir toptancı onlara kağıt satmamaya karar verince ikinci sayı çıkamadan bu aykırı çizgi roman tarih olmuş. Olmuş olmasına da ciddi bir tarihe de imza atmış.

87. Young Romance No. 1 - Genç Romantizm Sayı: 1 (1947)

Çizer: Jack Kirby Boyama: joe Simon

     Kirby deyince hepimizin aklına şüphesiz çizgi roman ve süper kahramanlar gelir. Gelin görün ki 1940'ların sonunda '50lerin ortasına kadar bir nevi beyaz dizi-pembe dizi çizgi serilerinde yazarlık yapmış kendisi. Süper kahramanların biraz yavaşladığı, çizgi romanın hafiften aksadığı bir dönemde Kirby ve Simon romantik çizgi dizi kararı almışlar ve çıkarır çıkarmaz da olumlu tepkiler almışlar.
     1940'ların sonunda bu aşk rüzgarı çizgi roman dünyasının %25ini oluşturmuş bile. Bu akım, Kirby'nin ve Simon'ın şehir merkezinde bir daire almasını bile sağlamış. Hatta "yaşanmış aşk hikayelerinin itirafları" yazılarına ön ayak olmuş. O zamanlar "Pick-Up" denilen bu tarz, birinci ağızdan anlatılan, toplumda ahlaksızlık, "yaramazlık" olarak nitelendirilen "utanmazlıklar" ile ünlenmiş. 
    Çok kafa bulunsa da aynı zamanda toplumun ahlak değerlerini irdeleyen, sınıf farklılıklarına dokunduran senaryoları ile çizgi roma romatizminde bir dönüm noktası olan serinin ilk sayfası tarihteki o dönüm noktası.

 86. True Crime Comics No. 2 - Gerçek Suç Çizgi Roman Sayı: 2 (1948)

Yazar ve Çizer: Jack Cole

     1954 yılında psikiyatrist Fredric Wertham, Masum'un İğfali (Ayartılması) isimli kitabı ile çizgi romanın çocuklar üzerinde psikolojik sorunlara yol açabildiğini, kimi çizgi romanların suç eğilimi yarattığını iddia ettiğinde, belki de kendisi de bu kadar çok ses getireceğine inanmıyordu. Öyle ki bu araştırma Amerikan Hükümeti'nin özel bir kanunla çizgi romanlarda sansüre gitmesine bile neden olmuş.
     DC Comics'ten tanıdığımız Plastik Adam'ın yaratıcısı Jack Cole, hayatı boyunca çizdiği tek şiddet içeren sahne yüzünde bir infial yaratmış olmanın üzüntüsüyle ağır bir depresyona girmiş. Çizgi romanı bırakan çizer, kısa bir süre Playboy'da karikatürist olarak çalışmış ve 1958'de intihar ederek yaşama veda etmiş.

Kaynak: vulture.com