Kapat

Çizgi Roman Tarihine Etki Eden 100 Sayfa - Bölüm 5


80. Haunt fo Fear - Korku Yuvası Sayı 19 (1953)

Yazar: Al Feldstein; Çizer: Jack Davis; Renklendirme: Marie Severin

Educational Comics firmasının sahibi Maxwell C. Gaines,  bir bot kazasında öldükten sonra (1947), oğlu William M. Gaines firmayı devralmış. Babasından şiddet gören William, babasının çok önem verdiği dini içerikli hikaye çizgisini, sırf ondan intikam almak için, şiddet ve korku ögeleriyle, Eğitim Çizgi Romanları anlamına gelen ismini de Eğlence (Entertaining) Çizgi Romanları olarak değiştirmiş. Aşağıda gördüğünüz sayfa da en ses getiren çizimlerden biri olmuş. Bu sayfada bir beyzbol karşılaşması var. Karşılaşmada, rakibini zehirli kramponlarla öldüren bir oyuncu ve arkadaşının intikamını almak için, o ayakkabıyı kullanan sporcuyu(!) öldürüp, vücut uzuvları ile beyzbol oynayan bir grup başka sporcu(!) görüyoruz.

Bu sayfa o kadar etki bırakmış ki Stephen King tarafından Danse Macabre isimli kitabında kullanılmış. Hatta bu sayfanın, 1950'li yıllarda ABD'de başlayan çizgi roman sansürlemesini direkt olarak tetikleyen sayfalardan biri olduğu söyleniyor.

Ufak da bir not: Vahşet sahnelerinin iki renkle çizilmesinin bir nedeni var. Zamanın renklendirme ustadlarından,Marie Severin, sahneyi o kadar vahşi bulmuş ki iki renk kullanarak biraz olsun etkiyi azaltmak istemiş. Bu yüzden de ona "firmanın sağduyusu" ismi takılmış.

79. Impact Sayı 1 (1955)

Yazar: Bill Gaines ve Al Feldstein, Çizer: Bernie Krigstein, Renklendirme: Marie Severin

Bu sayfa İsveçli karikatürist Art Spiegelman ve çizgi roman ustadı Frank Miller'ı tarz olarak etkilemiş bir sayfa. Çizer Bernie Krigstein, çizgi roman tarihinde ilk kez bu sayfa ile, bir anı saniye saniye aktarmaya çalışmış. Bu çalışma tarihte bunu net olarak başarabilen ilk çizim olmuş. Krigstein, 1950'lerde çizgi roman dünyasının üzerinde bir kabus haline gelen denetleme ortamında, farklı bir tarz yaratmak için uğraşıyormuş. Bu beyin fırtınası da "anı saniyelere bölme" fikrini üretmiş. Nitekim sonuç, takip eden tüm çizgi romanlarda kullanılan bir yapı olarak tarihe geçmiş. Bu çizimi daha da tartışmalı hale getiren anın kahramanları. Siyah elbiseli gördüğünüz kişi eski bir nazi ve toplama kamplarından birinde bir gardiyan oalrak görev yapmış. Onu metroda gören ve ondan kaçmaya çalışan kişi ise kamplarda işkence yaşayan bir kişi. Panik, kaçış, sendeleme, düşüş ve trenin altında kalma anları anbean tasvir edilmiş.

Soykırımın üzerinden sadece 10 yıl kadar geçmiş ve Dünya'nın unutmak için hiç konusunu etmemeyi seçtiği bir dönemde, bu konuyu çizgi romana taşımak ve bunu yeni bir tarzla yapmak bu sayfayı unutulmazlar arasına taşımış.

78. Incredible Science Fiction - İnanılmaz Bilim Kurgu Sayı 33 (1955)

Yazar: Al Feldstein; Çizer: Joe Orlando; Renklendirme: Marie Severin

Artık korku hikayeleri ile iyice ün yapmış olan Entertaining Comics (EC), 1954 Eylül'ünde başlayan sansür çalışmaları ile birlikte tarzında mecburi bir yumuşamaya gitmiş. Ancak çıkardıkları "Göze Göz" adlı bir macera, sansür kuruluna takılınca hikayeyi tamamen değiştirmek zorunda kalmışlar. Korku yerini bir bilim kurgu hikayesine bırakmış. Hikayede, gezegenler arası yolculuk yaparak, Uzay Cumhuriyeti'ne katılma potansiyeli olan kolonileri belirleyen bir astronotun maceraları anlatılıyormuş. Sansürden kaçınma adına herşey yolunda gidiyormuş ki 33. sayıda astronot, kaskını çıkarmış ve siyahi olduğu anlaşılmış. Sansür kurulu, astronotların sadece beyaz olabileceğine kanaat getirince, EC'nin sabrı kalmamış ve sansür kurulunu, dava açmakla tehdit etmiş. Gerginlik, sansür kurulunun siyahi astronotu kabul etmesiyle son bulmuş ama EC'nin sahibi William Gaines de çizgi roman dünyasındaki benzer kepazeliklerden yılmış ve çizgi romanı bırakarak, meşhur MAD dergisine odaklanmaya başlamış. İşte siyahi astronotun, sansür kuruluna diz çöktürdüğü o sayfa:

77. Martin Luther King and the Montgomery Story - Martin Luther King ve Montgomery Hikayesi (1958)

Çizer: Dan DeCarlo

1914 yılında kurulan ve amacı I. Dünya Savaşı'nı durdurmak olan Fellowship of Reconciliation isimli organizasyon, o amacında başarısız olsa da niyetini Dünya'ya anlatabilmişti. Nitekim bir sene sonra, ABD'de kurulan kolu, kalıcı oldu ve bir çok barış amaçlı eyleme yön verdi. Bu eylemlerinden birinde çizgi roman kullanmaya karar verince de, direkt amacı protesto olan ilk çizgi roman, tarihteki yerini almış oluyordu. Montgomery Otobüs Eylemi,1955 yılında Alabama eyâletinin, Montgomery şehrindeki toplu taşımacılık sisteminde uygulanan ırkçılık politikasına başkaldırmak için başlatılmış sosyal ve politik bir protestoydu. Fellowship of Reconciliation'ın dönemin usta çizerleri ve karikatüristleri ile çalıştığı 16 sayfalık protesto çizgi romanında, Montgomery Metodu olarak geçen protesto yöntemi için gerekli yöntemleri topluma aktaran aşağıdaki sayfa da tarihteki yerini bu şekilde almış olmuş.

375.000 adet basılan çizgi roman, siyahi nüfusun ağırlıklı olduğu bölgelerde, okullarda dağıtılmış ve bu şiddet içermeyen protesto yöntemini eylemlere katılmak isteyen herkese aktarmış. Dönemin etki bırakan eylemci grubu Greensboro Four, bu çizgi romanı baz aldığını sıkça belirtmiş. Bugüne kadar bir çok eylem grubu, çizgi roman ile şiddet içermeyen yöntemlerini duyurmayı tercih etmiş. Bir Amerikan senatörü olan John Lewis'in kaleminden çıkmış Mart isimli, ödüllü çizgi romanda da Montgomery Hikayesi'nin etkisinden bahsedilir.

76. Archie’s Girls: Betty and Veronica - Archie'nin Hatunları: Betty ve Veronica (1961)

Çizer: Dan DeCarlo

1941 yılında MLJ Dergisi, Archie Andrews isimli komedi serisi çıkardığında büyük başarıya ulaşmış. 1946 yılında da derginin ismini Archie Comics'e çevirmişler. Bu serinin başırısı diğer firmalarda da benzer çalışmaları başlatmış. Stan Lee boş durur mu? Dönemin önemli komedi çizerlerinden biri olan Dan DeCarlo'yu, ekibine katmış. 1950'lerin sonunda DeCarlo iyice ünlenmişse de Millie the Model isimli serisinin satışları düşmüş. Bunun üzerine, serbest çalışmaya başlayan DeCarlo, Archie serisinden ufak tefek işler almaya başlamış. Fakat DeCarlo, bu sükse sahibi seride olmanın heyecanını bir türlü tam hissedememiş. Bunun nedeni de serinin baş çizeri Bob Montana'nın çizimlerine çok müdahale etmesiymiş. 1961'de, heralde artık daralmış olsa gerek, Dan De Carlo aşağıdaki çizimle gerçek potansiyelini ne pahasına olursa olsun okuyucalara ulaştırmaya karar vermiş. O dönem için kadında aykırı kabul edilen at kuyruğu ve aşırı kısa şortlar, dönem Archie okurlarını hiç rahatsız etmemiş.... ve günümüze kadar sürecek olan Archie Serisi çizgisini oluşturmuş

Yazının geçmiş bölümleri için: Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Bölüm 4

Kaynak: vulture. com


Titana Saldırı 2
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 3
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 4
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 7
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 8
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 11
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 12
15,00 TL20,00 TL
%25
Titana Saldırı 20
15,00 TL20,00 TL
%25
Ajin 2
15,00 TL20,00 TL
%25
Ajin 6
15,00 TL20,00 TL
%25
Ajin 7
15,00 TL20,00 TL
%25
Ajin 8
15,00 TL20,00 TL
%25