Kapat

Çizgi Roman Tarihine Etki Eden 100 Sayfa - Bölüm 6


75. Fantastic Four Four No:1 - Fantastik Dörtlü Sayı: 1 (1961)

Yazar: Stan Lee ve Jack Kirby; Çizer: Jack Kirby;  Renklendirme: Stan Goldberg

10 yıldan uzun süredir piyasada olmayan süper kahramanlarının, ne oldu da 1960'larda bu renkli dünyaya döndüğü konusu çok tartışılır. Marvel Comics'in başı Martin Goodman'ın, bir golf oyunu esnasında Justice League of America'ya olan övgülere kulak misafiri olması tetikleyici nedenlerden biridir denir. Tartışmalar, Fanstatik Dörtlü'yü kimin yarattığı ile de devam etmiştir. İki yaratıcı da (Stan Lee ve Jack Kirby) kendilerine ait olduğunu söylediler. İlk fikrin kendilerine ait olduğunu ve sonradan diğer tarafa bilgi verdiklerini belirttiler. Bu noktada Fantastik Dörtlü'de Jack Kirby'nin, DC Comics'teki Challengers of the Universe isimli çalışmasını andıran çizimler ve hikayeler gördüğümüzün altını çizmek gerekir. Her kiminse kimin; Fantastik Dörtlü'nün yaratılışı çizgi romanı net bir şekilde değiştirdi.

Fantastik Dörtlü Klasik Sayı 1

"Komunizmle mücadele" kapsamında bir uzay mekiğini kaçırıp, düşüren ve düşen bu gemiden kendilerine garip güçler bulaşan ekip, anında yaratıcılıkta zirve yapan bir şey yaparlar: Aralarında kavga etmeye başlarlar. Dört kafadarın, içinde bulundukları panik ve krizle birbirilerine giriştimeleri son derece insani bulunur. Bunu resmeden sayfa da tarihe insani tarafını kaybetmeyen kahramanların başlangıcı olarak geçer. Marvel Comics bu noktadan sonra, olası insanlar, olası sorunlar ve onlara süper güçler politikasını kendine düstur edinir.

74. The Flash No: 123 - The Flash Sayı: 123 (1961)

Yazar: Gardner Fox; Çizer: Carmine Infantino; Renklendirme: Murphy Anderson

Bu sayfada gördüğümüz ve arkaplanda şaşkınlıkla sohbeti takip eden hanımefendi, çizgi roman tarihinin, ilk farklı dünyalar ve devamlılık kavramına şahit oluyor. Saçlarına kır düşmüş karizmatik beyefendi, Jay Garrick. 1956'da çizgi roman serisi iptal edilmişti. 1961 itibariyle de emekli olmuş haliyle, yeni The Flash, Barry Allen ile tanışıyor. Bu sayfayı özel yapan şey, farklı dünyalardan kahramanların ilk buluşması olması. Barry, Garrick'e "Küçükken, onun maceralarını dergilerden okuduğunu" anlatıyor ve şaşkınlığını gizleyemiyor. Okuduğu her şeyin aslında kurgu olmadığını, farklı dünyalarda gerçekleşmiş olduğunu anlıyor. Bu an, hem Dünya - 2 kavramını yaratmış oluyor hem  de bir hayranın sonradan nasıl hayranı olduğu şeye dönüştüğünü ilk kez gördüğümüz an oluyor. Bazen lanet ettiğimiz, bazen de çok kafamız karışmadan takip ettiğimiz dünya, zaman çizgisi, farklı dünyaların çakışması hikayeleri işte bu sayfa ile başlamış oluyor.

The Flash Klasik Sayı 123

73. All-American Men of War No. 89 (1962)

Yazar: Robert Kanigher; Çizer: Irv Novick

Bu çizgi roman, son karesindeki bir ses efekti ile sanat tarihine büyük etki yaratmış. Son karedeki patlamayı bize duyuran "WHAAM" efektini, bir Amerikalı aynen almış, duvara yansıtmış ve "Ben-Day" tekniği adı verilen illustrasyon yöntemlerini uygulayarak değiştirmiş... ve meşhur Roy Lichtenstein ortaya çıkmış. Bu tarz çalışmalardan milyonlar kazanan sanatçının yanında, bu çizime kaynak olan Novick ise malesef çok da zengin olmamış.

Pop Art'ın temelleri

Adı Pop-Art olan bu Lichtenstein tarzının, çizgi romana hem olumlu hem de olumsuz etkiler olmuş. Adam West'in Batman Dizisi'nde kullanıldıktan sonra, çizgi romanlarda çok ciddi bir satış artışı görülürken, bir kısım da bu tarz yüzünden, çizgi romanlarla dalga geçmiş ve onların aptallar için olduğunu söylemiş. Bu tarzın katkısı olmadan, çizgi romanın zamanla çöplük haline geleceğini ve çizgi romanın hayatını bu tarzın kurtardığını söyleyenler de olmuş. Lichtenstein'ın kimlerden ne şekilde "ilham aldığını" gösteren bu flickr hesabını ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

72. Amazing Fantasy No. 15 - Amazing Fantasy Sayı: 15 (1962)

Yazar: Stan Lee ve Steve Ditko; Çizer: Ditko; Renklendirme: Andy Yanchus

Bu listede olmazsa olmazdı heralde. Fantastik Dörtlü ile başlayan "insani süper kahramanlar" kavramı, yeşil bir deve dönen bilim insanı ve tanrıya dönüşen bir doktor ile devam ediyordu. Ancak insani olma hali Amazing Fantasy Sayı 15'in son sayfasında zirve yapıyor. Hikayeyi çoğumuz biliyoruz. Peter Parker süper güçler kazanır ama diğerleri gibi iyilik için kullanmak yerine kendi çıkarları için kullanmaya başlar ve sonunda almış olduğu kararlar yüzünden amcasını kaybeder.  Ve bu andan sonra da efsane motto " büyük güç büyük sorumluluk getirir" Spidey'nin hayat felsefesi olur. Bu kare de süper güçleri olan birinin, hatası yüzünden yakınını kaybettiği an olarak çizgi roman tarihine geçiyor.

Örümcek Adam Klasik Sayı 15

Avengers No: 4 - Avengers Sayı: 4 (1964)

Yazar: Stan Lee ve Jack Kirby; Çizer: Kirby; Inker: George Roussos; Renklendirme: Stan Goldberg

Marvel Comics 1960'larda süper kahramanları geri çağırma kararı aldığında aslında bu onların ilk geri çağırma girişimi değildi. 1940'larda vazgeçtikleri süper kahramanları, 1950'lerde Kaptan Amerika, Alev Adam ve Namor ile canlandırmaya çalışmışlar. Ancak çok başarılı olamamış ve 1960'lara kadar tekrar bu konuyu kapamışlar. Martin Goodman, süper kahramanları tekrar geri çağırmaya karar verdiğinde, bunun çarpıcı ve farklı şekilde olması gerektiğini belirtmiş. Stan Lee de bu çarpıcılığı Kaptan Amerika üzerinden yaratmış. Avengers Sayı: 4'deki bu sahne, ilk "retcon"dur. Cap burada, on sene boyunca komada kalmış ve kaldığı yerden hayatına devam eder halde anlatılmış. Dc Comics'in Flash'inden farklı olarak bu kez aynı kahraman geçmişte kaldığı yerden hayatına devam etmiş. Bucky'nin öldüğünü haber almış ve uyandığı çağ ve ortamda aynı kişi olarak yaşamaya uyum sağlamış. Bu sahne hem Marvel'a hem de diğer tüm çizgi roman firmalarına "geçmişe bağlı kalarak karakter sıfırlama"yı öğretmiş.

Avengers Klasik Sayı 4 Kaptan Amerika'nın Dönüşü

Diğer bölümler için