Kapat

Çizgi Roman ve Manga Tavsiyeleri - Nisan 2019


Sosyal medya üzerinden gelen mesajlarda, çizgi roman\manga severlerin sıkça tavsiye istediklerine şahit oluyorum. Durum bu olunca, ayda iki kere "Ne Okusak?" diye bir yazı girelim dedim. Bu yazı serisinde dört kategoride tavsiyede bulunacağım. Marvel, DC Comics, Manga ve (her daim manasız bulduğum ama kullanageldiğimiz) "Bağımsız"  çizgi romanlardan birer tane tavsiyede bulunacağım. "Bağımsız" çizgi romanlardan bazen iki tavsiyede de bulunabilirim. Ana akım çizgi romanlarından sıkılan bir kitle mi var nedir, bu "Bağımsız" çizgi romanlara ilgi giderek artıyor. Tavsiyelerimi, ilgi duyduklarıma, daha çok sevdiklerime yani duygusal fırtınalarıma bağlı olarak değil, popülerliğine, satış rakamlarına göre sıraladığımı da belirtmek isterim. Buyurun ilk yazımıza başlayalım:

Marvel Comics - Kara Girdap

Çizgi Roman Tavsiyesi Kara Girdap

Marvel severler için Kara Girdap iyi bir seçim olacaktır. Kısaca hikayesinden bashedeyim. Kara Girdap adıyla geçen ve kullanıcısına kozmik güçler sunan bir aynayı ele geçirmeye çalışan güçler ve onları durdurmaya çalışan kahramanlarımızı anlatıyor. "Neden bu çizgi roman peki?" derseniz; öncelikle "one-shot"; yani tek kitapta hikaye bitiyor. "Şunu okumasam anlar mıyım?", "Devamında bunu okumam gerekiyor mu?" gibi kaygılarınız olmadan, tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Kara Girdap, hem X-Men'den hem de Galaksi'nin Koruyucuları'ndan sevdiğimiz karakterleri barındırıyor. Storm, Star Lord, Gamora, Cyclops ve hemen herkes bu serüvende bir araya geliyor. Bu çizgi romanı okumanız için bir neden de içindeki aksiyon dozu. Daha ilk sayfadan kozmik güçlerin didişmesi ile başlayan hikaye, son sayfaya kadar meydan muharebesi şeklinde gidiyor. Dolayısıyla Kara Girdap, tüm bunların yanında, kozmik güç hikayelerini sevenler için de uygun. Marvel Comics karakterlerini kozmik güçten nasibini almış halde görmek isterseniz, Kara Girdap adlı aynanın sunduğu güçlere bakmalısınız. Son olarak kalın bir cilt. 312 sayfalık bu cilt için fiyat uygun diyebilirim. Kara Girdap, Marmara Çizgi'den çıktı.

DC Comics - Justice League Rebirth Cilt 2, Salgın

Çizgi Roman Tavsiyesi Justice League Rebirth Cilt 2, Salgın

Çıktığı ilk cildiyle, New 52'deki sıkı takipçileri nezdinde, hayal kırıklığı yaratan Rebirth Justice League'in ikinci cildini tavsiye etmemizin nedeni, hayal kırıklıklarını iyileştirmesi değil. Ne yalan söyleyim çizimleri de çok başarılı değil. "E kardeşim, ne yapayım o zaman ben onu?" demeden siz, hemen konuya gireyim. Justice League (JL) Cilt 2, uzun soluklu, heyecanlı bir maceraya temel atıyor (gibi geldi bana). Dolayısıyla, JL severler, New 52'deki sadakatlerini bu seride de devam ettirmeliler diye düşünüyorum. New 52'nin sonundaki kadar büyük bir dramaya varır mı bilemem ama Rebirth JL büyük bir olaya doğru gidiyor gibi görünüyor. O büyük olay geldiği zaman, tükenmiş çizgi roman ücretleri ile acı çekmek yerine, bu ürünü şimdiden bir köşeye koymak akıllıca sanki. Ayrıca DC Comics'in güçlü kahramanları bu denli korkmuş çok görme fırsatı bulamayabilirsiniz. Hem içinde kısmen de olsa Superman var, o bile yeter bir kere (Taraflı yorum (kalp)). Justice League Rebirth Cilt 2, Salgın Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

Manga - Yalnız Kurt ve Yavrusu

Manga Tavsiyesi Yalnız Kurt ve Yavrusu Cilt 20 ve Cilt 21

Mangalardan, Cadı Avcısı da çıktı yazı yazıldığı tarihte ama hem okuma fırsatı bulamadım hem de ustaya saygı Japon Kültürü'nde mühimdir diyerek Yalnız Kurt ve Yavrusu diyorum bu seferlik. Yirminci ve yirmibirinci ciltleri aynı anda piyasaya sürüldü. Durumunuz varsa ikisini de alın, yok ayda bir anca alıyorum derseniz normal olarak cilt yirmi öncelikli. Yalnız Kurt, yaklaşık 18,19 cilt boyunca farklı farklı serüvenler yaşadı. Nihai hedefi belliydi ama bu hedef yolunda ufak ufak ayrı serüvenler yaşadı. 20. ciltte farklı olarak, kitap boyunca tek bir bela ile mücadele ediyor. Bu da, sanırım, Yalnız Kurt ve Oğlu'nun nihai amacına yaklaşmakta olduğunu gösteriyor bize. Cilt boyunca samuray karizması, saray kelekleri, sinsilikler, ali cengiz oyunu istemediğiniz kadar. Hele 21.ciltte bir terzi ziyareti var ki... Serüven devam ediyor. Yalnız Kurt ve Yavrusu, Marmara Çizgi'den çıktı.

Bağımsız (Ana Akım Harici) - Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti Cilt 1

Çizgi Roman Tavsiyesi Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti

Yazının en başında, bu "bağımsız" ifadesini manasız bulduğumu yazmıştım. Kısaca nedenine değinmek isterim. Çünkü hepsi bir firmaya bağımlı. Bu kadar, bitti. Dolayısıyla ana akım dışı ifadesi bana daha doğru geliyor. Ki bu örnekte Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti'nin Vertigo Comics'ten çıktığı düşünülürse çok da ana akım dışı değil aslında; ama ülkemizdeki okuma oranları düşünülürse, öyle yorumlanabilir sanırım. Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti'ne gelince; tavsiyemin nedeni en başta Alan Moore markası diyebilirim. Çok farklı bir hikaye yok aslında ortada ama hikayeye dahil edilen karakterlerin klasik romanlardan alınmış olması (Kaptan Nemo, Dr. Jekyll and Mr. Hyde v.b.) cezbedici. Hepsinin hikayeye dahil edilme süreçleri de çok iyi planlanmış. Çizimler 19.yy İngilteresi'ni bize o kadar iyi ifade ediyor ki! Bu çizgi romanda bir takdir edilecek taraf da çevirisi. Can Kantarcı'nın çevirisi, ifade yöntemleri itibariyle, çok net bir şekilde 19.yy sonlarına götürüyor bizi. Klasik roman ögelerine, 19.yy'dan 20.yy'a geçiş zamanlarına en iyi kaliteli saman kağıdı yakışırdı ve Yapı Kredi Yayınları, bu nokta hata yapmamış.

Herkese iyi okumalar