Kapat

Joker'in Yaptığı 10 Manyaklık


Dc Comics'in meşhur psikopatı Joker'in, filmi geldi de geçiyor bile. Gişe rakamları oldukça başarılı olan filmi izleyenlerden tekrar izlemek, mutlaka arşivlemek olduğunu isteyenler biliyoruz. Dolayısıyla filme bu kadar ilgi varken hakkında bir sürü yazı yazıldı. Biz de Joker'in çizgi roman tarihinde gerçekleştirdiği bazı psikopatlıklarını kısaca özetleyelim istedik. Başlamadan önce maddeleri herhangi bir önem sırasına göre yazmadığımızı belirtmek isteriz. Bir cinayetin, başka bir cinayetten daha vahşi, daha tarihi olduğunu kabul etmediğimiz için, bir önem sırasına gerek olmadığını düşündük.

Başlıyoruz:

1. Zehirli Gaza Cam Parçaları Katmak

Joker cam parçaları ve zehirli gaz kullanıyor

Koca bir zeplini zehirli gazla doldurup, koca mahallenin üstünde patlatma fikrini yeterince orijinal bulmamış olsa gerek ki, Joker zeplinin içini bir de kırık cam parçaları ile doldurmuş. Lovers & Madmen hikayesinde bu zeplini bir sokak dolusu insanın üzerinde patlatıyor. Gazı soluyan insanlar önce nefessiz kalıyor, ardından camlar tarafından kesiliyor ve kesiklerden giren gaz daha yakmaya başlıyor. Sonuç olarak o bölgedeki herkes ölüyor ve sokak zehirli kan havuzuna dönüyor. Yorumsuz...

2. Tüm Çin Nüfusunu Mideye İndirmek

Joker Çin nüfusunu yiyor

Evet doğru okudunuz. Komple Çin'i yemiş. Çizgi roman dünyası hayal sınırlarını her zaman zorlasa da bazen zıvanadan çıkıyor. İşte o anlardan biri. Emperor Joker hikayesinde Mister Mxyzptlk salağı "Yiaa bu Joker de ne alem adam, dur gücümün minik bir kısmını ona vereyim bakayım ne olacak" gibi saçma bir fikre kapılıyor. Tabii Joker minik kısımla yetinir mi? Yetinmez. Allem ediyor, kallem ediyor ve Mister Mxyzptlk'in güçlerini komple ele geçiriyor. Sonra da binbir çeşit manyaklık geliyor tabii. İşte bu manyaklık silsilesinde bir ara, deve dönüşüyor ve Çin'in tüm nüfusunu canlı canlı, üstelik dalga geçer gibi (büyük ihtimal dalga geçmek için zaten!) ahşap yemek çubukları ile yiyor. Akli melekeler tamamen kayıp.

3. Batman'i canlandırıp tekrar işkence edip öldürmek

Joker Batman'e işkence ediyor

Joker tanrı güçleri elde eder de Batman'e musallat olmaz mı? Yukarıdaki maddede bahsettiğimiz manyaklık silsilesinin bir parçası olarak, Joker Batman'i türlü işkenceler ile öldürüp, canlandırıp tekrar işkence edip öldürüyor. Yine Emperor Joker serisinde vuku bulan bu manyaklığa Joker güçleri elinden alınana kadar devam ediyor. Her ne kadar hikaye sonunda evren kurtulsa da Batman'de hiç onarılmayacak yeni yaralar açılıyor.

4. Kendi suratını kesip, yerinden çıkarmak

Joker kendi suratını kesiyor

Dengesizlikte nirvana yapmış psikopatımız, bininci kez akıl hastanesine yatırıldığı bir serüvende (Dedektif Hikayeleri) Dollmaker'la aynı mekana denk geliyor. Eh hazır "surat kesme uzmanı" ile toplantı halindeyken, neden kendi suratını kestirmesin ki? Bundan daha mantıklı bir şey olabilir mi? Tabii ki olamaz(!) O da bu fırsatı değerlendiriyor. Neden suratını kestirdiğini bilen varsa da beri gelsin.

5. Monty'ni tarzına hafif bir dokunuş

Joker deri yüzüyor

Brian Azzarello'nun klasikleşmiş hikayesi Joker'de, "arızalar prensi" tımarhaneden tahliye ediliyor (nedense?) ve eskiden işletmesini yaptığı bir striptiz kulübüne uğruyor. Sahneye bir de bakıyor ki eski sevgilisi sahnede gösteri yapıyor. Ahlaki değerlere çok önem veren(!) Joker, namusunu temizlemek için mekanın işletmecisi Monty'nin derisinin boynundan ayak parmak uçlarına kadar yüzüyor. Cerrahlık da var adamda.

6. Zehirli pamuk şeker dağıtmak

Joker zehirli pamuk dağıtıyor

Hiçbirine yok ama buna yapılacak yorum cidden yok. Bir panayır ortamında büfe açıp, zehirli pamuk şekerleri çocuklara dağıtmak nedir be insafsız? (The Dark Knight Returns) Tabii garibim çocuklar da bedava şekeri duyunca akın ediyorlar ve Joker manyağına kahkaha attıracak bir sürü ölü çocuk meydana geliyor. Ah be çocuklar hiç mi görmediniz yeşil kafalı manyağı haberlerde?

7. Barbara Gordon'u sakat bırakmak

Joker, Barbara Gordon'u vuruyor

Aslında hedefi Jim Gordon'un kendisiydi. Son derece rahat bir şekilde adamın kapısına gidip, zili çalıyor Joker (The Killing Joke) . Ama kader bu ya Gordon'un kızı Barbara açıyor kapıyı. Kapıyı açmasıyla şoka girmesi bir olan Barbara, harekte geçemeden Joker'in mermisini karnına yiyor ve omurgası kırılıyor. Batgirl kariyerin buraya kadarmış sevgili Barbara...

8. Jim Gordon'a kızının durumunu izlettirmek

Joker ve Jim Gordon

Yukarıdaki madde ile yetinmiyor bir de ne mi yapıyor Joker? Barbara'yı çırılçıplak soyuyor, foroğraflarını çekiyor ve babası Jim Gordon'a gösteriyor. Bunu yaparken de Jim'i de soyuyor ve bağlıyor. Joker'in tüm bunları yapmaktaki hedefi ise, Jim'e de kötü bir gün geçirtip delirtmek. Fakat adaletin vücut bulmuş hali Jim, kafayı yemeye yaklaşsa da işi kitabına göre yapmaya karar veriyor.

9. Jason Todd'u öldürmek

Joker Robin'i öldürüyor Aile'de Ölüm

Tamam, Red Hood'u seviyoruz ama ortaya çıkış hikayesi hiç şüphesiz hepimizin yüreğini dağlar. Joker, ikinci robin olan Jason'ı yakalayıp levye ile bir güzel dövdükten sonra bomba patlarak öldürüyor (Death in the Family). Batman'e göre (ve hemen herkese göre), Batman'in en büyük başarısızlığı olarak hem Joker'in hem de Batman'in tarihine yazılıyor. Hatta Jason'ın ölmeyip bir anti-kahraman olarak geri dönmesi, öldürmeye karşı olan Batman için ayrıca ağır bir darbe oluyor.

10. Sarah Essen'i öldürmek

Joker Gordon'un karısını öldürüyor

 No Man's Land serisinde bir sürü bebeği rehin alan psikopat, onları kurtarmaya gelenlere tabii ki kabus dolu anlar yaşatıyor.  Kurtarıcılardan biri de Jim Gordon'un ikinci karısı ve bir polis olan Sarah Essen. Joker bir bebeği yere bırakınca, Sarah da refleks olarak silahını atıp çocuğa uzanıyor ve Joker o anda "Mutlu Noeller" diyerek Essen'in kafasına ateş ediyor. Jim Gordon'a bir darbe daha...

Son olarak Joker filmden etkilenerek, Joker'in filmdeki motivasyonlarını haklı bulan bir kitle olduğunu görüyor ve bunu reddediyoruz. Cinayetin herhangi bir haklı nedeni olamaz ve olabileceği iddia edildiği noktada, cinayetlerin önüne geçilmesi güçlenir, nesnel motivasyonların sonu gelmez. Joker bir manyaktır ve Batman candır.

Diğer blog yazılarımız için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Batman Avrupa Sert Kapak
30,00 TL40,00 TL
%25
%25
Batman Cilt 7: Son Oyun
24,38 TL32,50 TL
%25
Batman Cilt 8: Ağır Siklet
24,38 TL32,50 TL
%25
Batman Cilt 9: Bloom
30,00 TL40,00 TL
%25
Batman Cilt 10: Son Söz
24,38 TL32,50 TL
%25