Kapat

Logan hak ettiği saygıyı gerçekten gördü mü?


Bence bu sorunun cevabı ÜLKEMİZDE hayır. Nasıl bu sonuca vardığımı izninizle yazayım.

Gözlemlediğim kadarıyla,  Logan filmi gelmeden önce getirdiği ses, vizyon sonrası getirdiği sese göre milyar desibel daha çok sanki. Sanki acayip bir beklenti vardı da insanlar filmi beğenmedi. Ama öyle değil. En azından etrafımla konuştuğum, çevremde duyduğum kadarıyla hemen herkes filmi sevmiş. Hem de çok. IMDB puanı da bir süper kahraman filmi için oldukça çarpıcı zaten. Yani dünya genel olarak tatmin olmuş.

Peki Logan neden vizyondan sonra HAK ETTİĞİ övgüyü almadı sanki?

Öncelikle fragmanların pek çok kişiyi yanılttığını düşünüyorum. Fragmanları izleyen kimseleri Wolverine aşkı ve Jackman hayranlığı kör etti, görüntüleri tam yorumlayamadılar ve aksiyon sahnelerinden do “vay be, harika bir süper kahraman geliyor” fikrine kapıldılar bence. Oysa film bir süper kahraman filmi değilmiş, izleyince anladık. Bir yol hikayesi olarak karşımıza çıktı. Oldukça başarılı,  fantastik kurgu ögeleri taşıyan bir yol hikayesi. Dolayısıyla izleyen kitle, derinlerde umduğunu bulamadı. Ama hem filmin güzelliği, oyuncu performansı ve hem de yıllardır süre gelen Wolverine aşkı filmi de izleyenlere beğendirtti. Haliyle millet de ne diyeceğini şaşırdı ve maksimum “olm süper film” dendi. Sonuç olarak da sosyal medyada çoğu, belki de bütün süper kahraman filmlerinden daha az gifler, gönderiler paylaşıldı.

logan_sesgetirmedi

Filmin umulduğu kadar “süper kahraman filmi” çıkmamasının şoku şüphesiz ağırlıklı olarak genç nüfus (15 altı civarı) üzerinde oldu. Sosyal medyayı da en çok bu yaş aralığı kullanıyor varsayarsak, gif azlığı, gönderi eksikliğinin nedenini aydınlatmış oluruz. Bu noktada suçlu aramadığımı özellikle belirtmek isterim. Jenerasyonların beklentileri, talepleri farklı, o kadar.

Bunun yanında şüphesiz bitmek tükenmek bitmeyen açlığımız, tüketime susamışlığımız da Logan’a yeterince saygı gösterilmemesinde etkili oldu. Süper kahramanlı filmler popüler oldu. Ve iyi ki de oldular, o ayrı. Ancak sıkıntı şu ki sektör, bu pazardaki açığı ve gelen parayı öyle bir farketti peşisıra sıradan süper kahraman filmleri çekilmeye başlandı. Temelde hepsi aynı aslında. Dünyayı yoketmeye çalışan kötü karakter ve onları durdurmaya çalışan kahramanlar ordusu…ve sonunda da tabii ki mutlu son! Ver görseli! Ver grafiği! İtele gitsin, paralar gelsin. X-men Apokalips bunun zirvesidir örneğin. Logan bu sıkıcılığı bozan bir filmdi… ve maalesef bu süper kahraman film trafiğinde, hatta ağır tabirle çöplüğünde kaynayıp gitti diye düşünüyorum.

logan_sesgetirmedi02

Bu noktada “Yahu deli gibi IMDB puanı almış. Daha ne olacak?” argümanı sunulabilir. “Dağ 2 de deli gibi puan aldı” derim ben de. Gözlemlediğim, takip ettiğim, sosyal medyada ve dost çevresinde gördüğüm kadarıyla sinema teknikleri, oyunculuk, film müzikleri, senaryo açısından harika (hatta FAZLACA bence; harika az kalır) bir yarı anti-kahraman yarı yol hikayesi filmi gereken saygıyı göremedi.

Konudan bağımsız olarak değinmek istediğim bir nokta da insanın ne kadar bencil olabileceğini de gördük bu filmin tepkileri arasında. Wolverine öldü diye üzülündü. Hayatı boyunca acı çeken, öyle melankoli\depresyon anlamında değil, fiziksel olarak acı çeken; mermi yiyen, bıçaklanan, atom bombasına maruz kalan ve asla ölemeyen biri için öldü diye üzüldü insanlar. Ne kadar bencilce değil mi sakin kafayla düşününce? Hatta düşünürken sizi Kaleo’nun Way Down We Go’su ile başbaşa bırakıyorum.

Huzur içinde yat Logan…

logan_sesgetirmedi03

 


İhtiyar Logan 3: Son Ronin
25,50 TL34,00 TL
%25
Korkunun Kendisi
37,50 TL50,00 TL
%25
New Avengers 4: Kolektif
25,50 TL34,00 TL
%25
New Avengers 10: Güç
25,50 TL34,00 TL
%25
Wolverine Son
28,50 TL38,00 TL
%25