Kapat

Mysterio Kimdir?


Örümcek Adam'ın son filminin fragmanı ile Spidey'nin eski düşmanlarından biri daha beyaz perdeye taşınmış oldu. Mysterio! Peki bu Mysterio necidir, tarihi nicedir? Özetleyelim efenim:

Mysterio'nun Tarihi

Gerçek ismi Quentin Beck'tir ve Amerikalı'dır. Elbette bir çok süper kötü gibi onun da önceden normal bir hayatı vardı. Beck, aslında bir özel efekt uzmanı/sihirbazıdır ve sinema sektöründe ün yapmak gibi bir hedefi vardı. Nitekim sektörde önemli bir çalışan olarak isim yaptı ancak bu kendisine yeterli olmadı. O da sinema yıldızı olmayı denedi ama ne tipi müsaitti ne de yetenekleri yeterliydi. Yönetmen olmaya niyetlendiyse de sabrı ve çevresi olmadığını anladı. Tüm bu uğraşları esnasında, bir arkadaşının laf olsun diye söylediği "Şöhrete giden en hızlı yol kostümlü kahraman olmaktır" sözünü ciddiye alan gerizekalımız, kararını bu yönde verdi. O zamanlar yeni yeni güçlenen ve alt edebileceği bir rakip olarak seçtiği Örümcek Adam'ı hedef aldı, uzun süreler hazırlandı ve onu yok etmeye niyet etti. Mysterio ismini alarak, çizgi roman tarihindeki en saçma kötü olma nedenlerinden birine imza atmak üzere Spidey'e musallat oldu. Planın sonunda Örümcek Adam'ın yerine geçecek ve süper kahraman olacaktır. (E direkt olsana, neden öldürüyorsun çocuğu?) Fragmanda Mysterio'nun bir kahraman gibi ortalığa dalmasının hikayesi de böylece anlaşılıyor sanırım.

Kötülük Girişimleri

İstemediğiniz kadar. Mysterio, Örümcek Adam'ın ve Marvel Evreni'nin en eski kötülerinden biridir. Okurlar onu ilk olarak, Quentin Beck haliyle Mayıs 1963'te, Mysterio haliyle ise Haziran 1964'te tanımışlar. Dolayısıyla bir çok felaket girişimi vardır. Ana başlıklarıyla girişimlerine bakacak olursak:

Bireysel girişimlerinin zayıf kaldığını anladıktan sonra Örümcek Adam'ı ortadan kaldırmak için ilk büyük plan, Sinister Six - Zalim Altılı çetesine dahil olarak oldu. Gerçek bir klasik olan bu macerada, bir çok süper kötü bir takım kurup, Örümcek'e olan hırslarını almaya çalıştılar. Bir klasiktir ve tavsiye edilir. Kaba kuvvet işe yaramayınca, Peter Parker'ın psikiyatristinin yerine geçip, Peter'ı deli olduğuna ve bu işleri bırakması ve kimliğini açıklaması gerektiğine ikna etmeye çalıştı.

Tüm bu uğraşlar sonuç vermeyince sinirinden olsa gerek kansere yakalanan Mysterio, "Madem ölüyorum, giderayak bir kahramanı delirteyim, gözüm açık gitmeyeyim" diyerek Daredevil'ı hedef seçti. Planları dahlinde önce Daredevil'ın gerçek kimliğini öğrendi, arkadaşı Nelson'un üzerine cinayet suçu attı ve Karen Page'in ölümüne neden oldu. (Dizideki Page olsa sevinirdik ama bu cidden üzücüydü). Bu sinsi planların nihayetinde cehennemi boylayan Beck, kısa cehennem serüveninden sonra Dünya'ya geri geldi ve Mysterio belalarına devam etmeye karar verdi (Ders almayan adamın dramı).

Bir ara Ultimate Evreni'nin varlığını keşfetti ve orayı da karıştırmak üzere bir android Mysterio yarattı ve piyasaya saldı ancak bu girişimi de Örümcek Adam tarafından bertaraf edildi. Mysterio, intikam yemini etti (Kaçıncı acaba?). Bu evrende sadece Peter'a değil Miles'a da bela oldu. Spider-Man'i dövdün de Spider-Men kaldı!

Büyük oynamaya karar verdiği bir dönemde Kingpin'i öldürüp suç şebekesinin başına geçti. İllüzyon gazı ve kıyafetinin teknolojisi sayesinde, bu sefer Örümcek Adam'ı alt edecekti ki okuyucular Peter'ı kurtaran Shroud karateri ile tanıştılar. Bu kavga esnasında Örümcek Adam'ın kanını ele geçiren Mysterio, genetik çalışmalar ile Örümcek Avcısı'nı üretti.

Guardians of the Galaxy filminde Broker'ın dükkanında gördüğümüz Zodiac Anahtarı'nı da ele geçirmişliği vardı. Anahtarı kullanarak Iron Man'in zırhını parçalamştı.

Amazing Spider-Man Volume 1 Sayı 682 ile başlayan ve Dünya'nın Sonları (Ends of Earth) ismi ile geçen hikaye serisinde, Mysterio eski çetesi Sinister Six ile biraraya geldi ve Avengers'ı ciddi ciddi patakladılar. Bu kısa ve heyecanlı seriyi de bir şekilde ele geçirmenizi tavsiye ederim. 

Dayak atamayacağını anlamış olduğundan olsa gerek, Parker'ın teknolojisini bitirmek üzere siber saldırılar yapmışsa da bu sefer Deadpool kendisini durdurmuştur. Artık yorulup emekliye ayrılmışsa da kızının zormaları ile Mystero kimliği onun peşini bırakmaz ve iyice kafayı yemiş bir süper kötü olarak hizmet(!)lerine devam eder.

Beyaz perdede Mysterio'yu Jake Gyllenhaal canlandıracak.

Güçleri 

Aslında çok bir gücü yok ama Mysterio uzmanlıktan da ileri derece diyebileceğimiz bir mekanik ve özel efekt bilgisine sahiptir. Uzman psikiyatristtir ve temel hipnotize tekniklerine de hakimdir. Bu özelliklerini çok iyi planlama kabiliyeti ile birleştirince ciddi sıkıntılar yaratabilecek bir düşman oluyor. 

Mekanik bilgisini kullanarak kullanışlı bir kıyafet yaratmıştır. Eldiven ve botlarından çıkardığı gazlar, illüzyon üretmeye yaradığı gibi Örümcek Adam'ın örümcek hislerini etkisiz hale getirir. Ayrıca elbise etrafında yarattığı sisler, görüş mesafesini neredeyse sıfıra indirir ve kendisi de sonar sistemi kullanarak hedeflerini belirleyebilir. Örümcek Adam'ın ağ teknolojisini kısmen de olsa taklit edebilirmiştir.


%25
Spider-Men
24,75 TL33,00 TL
%25