Kapat

Shazam Tamam da O Tırtıl Kim?


Efendim Shazam filmi vizyona girdi ve bu yazı yazıldığı zamanda da gişe rakamları gayet iyi gidiyordu. Yazıda filme çok değinmeyeceğiz. Kimi, filmden çok masalsı, "pazar sabahı sineması" olmasından şikayetçi, kimi, "Shazam dediğin böyle olur" diyerek hayranı filmin. Zevkler ve renkler olayı efendim, yorum yok. 

Mr Mind Shazam

Bu yazı filmde iki sahnede görünen bir tırtılla ilgili. Yani bu sefer kötü bir karakterden bahsedeceğiz. Çok çizgi romanla ilgilenmemiş kişiler "Haydaa tırtıl ne ola ki?" diyebilir. Bakalım neymiş?

Tırtıl Ne Ola Ki?

Shazam filminin iki noktasında bir tırtıl gördünüz ya da henüz göreceksiniz. O tırtıl psikopat bir telepat efendim. Hem de en güçlüsünden. Adı da Mr. Mind (Yani Zihin Bey..??) Mr. Mind, Şubat, 1966'da The Power of Shazam! Sayı 12'de ilk olarak okuyucuların karşısına çıkmış. Crisis öncesi dönemde, uzak gezegenlerin birinde yerin altında yaşayan, zayıf bir tırtıl toplumunun bir parçası olarak dünyaya geliyor Mr. Mind. Fakat zamanla çok güçlü bir zihni olduğunu ve farklı olduğunu anlıyor. Tam bu dönemde -işe bakın-  sürgüne uğramış farklı bir uzaylı türü, bu gezegene yerleşiyor ve bilimsel çalışmalara başlıyor. Mr. Mind da zihin gücünü kullanarak bu kişileri ve kullandıkları cihazları ele geçiriyor. Bu cihazlar ile de Dünya'ya seyahat ediyor ve Kötü Canavarlar Topluluğu ismiyle bir manyak birliği kuruyor. Bu seyahati esnasında, filmde baş kötü olan  Dr. Sivana ile tanışıyor ve Mr. Mind ismini de ondan alıyor. Çizgi Düşlerden çıkan, Shazam! - Kötü Canavarlar Topluluğu fasikülleri size bu konuda bilgi verecektir.

Mr Mind Venüsce Konuşuyor

Her ne kadar "masalsı" diye bazen burun kıvrılsa da Mr. Mind'ın yaptıkları çok da masal dünyasında olacak şeyler değil aslında. Örneğin kötülüklerini engellemeye çalışan Shazam'a o kadar kızıyor ki, doğduğu kasaba olan Fairfield'da atom bombası patlatıyor. Çüş, sakin şampiyon!

New 52'ye Gelince

New 52'ye gelmeden Mr. Mind'ın Joker: Last Laugh ve Black Reign (Black Adam'ın Khandaq'ın bağımsızlığını ilan ettiği serüven) serilerinde aktif rol aldığını not düşelim. New 52 ile birlikte zaman yolculuğu yapabilen kişilere kafayı takan Mr. Mind, bir kaç yolcunun ölümüne sebeb oluyor. Booster Gold devreye giriyor ve New 52'de Shazam'dan başka Booster ile de bol bol mücadele eder buluyoruz kendisini. Yine New 52'de Mr. Mind'ın başka bir bedeni olan Hyperfly ile tanışıyoruz. Hyperfly gezegen yiyebilen, tarihini emip yok edebilen (evet doğru okudunuz) bir beden. Yine New 52'de filmdeki halini görüyoruz; cam bir fanus içindeki ve Dr. Sivana ile ebedi arkadaş olacağını söylediği anlar.

Mr Mind Hyperfly

Filmde Mr. Mind'ı, filmin yönetmeni David F. Sandberg seslendirmiştir.

Mr. Mind'ın Güçleri

Çok Özel Fiziksel Yapı: Mr. Mind Venüslü'dür. Venüslü tırtıllar, genel olarak sadece kendinden güçsüz canlılara (artık kaç tane varsa??) hükmedebilecek kadar zihin gücü sahipler. Ancak Mr. Mind farklı; kendinden çok daha güçlü canlılara da hükmedebiliyor. Dahası, türünün kökü kazındığında diğer tüm tırtılların fiziksel ve zihinsel özellikleri Mr. Mind'da toplanmış. Yine fiziksel yapısı sayesinde ölüm anlarında, başka vücutlara kendisi transfer edebilir ya da kozasında uykuya geçerek canlanabilir.

Telepati: DC Comics Evreni'nin en güçlü telepati yeteneklerinden birine sahiptir

Telekinesis, gerçeklik değiştirme, madde özümseme, deha seviyesinde zeka diğer silahlarıdır.