Kapat

Spider-Man: Homecoming - Far From Home


Örümcek Adam'ın Homecoming serisinin ikinci filmi olan, Far From Home (Evden Uzakta) vizyona girdi. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek gittiğimiz ön gösterimde, filmi izleme imkanı bulduk. Hem üzüldük hem eğlendik. Şimdi de nedenleri ile incelememizi paylaşacağım

Far From Home'un Konusu Ne?

Film, Peter Parker'ın biraz ergen bunalımları geçirmesiyle başlıyor. Bir yandan Tony Stark'ın kaybı, diğer yandan Örümcek Adam olmanın vermiş olduğu sorumlulukların ağırlığı Peter'ı boğuyor. Tam bu döneme gelen ve okulca yapılacak olan tatili, dertlerinden uzaklaşmak için fırsat biliyor. Örümcek Adam elbisesini dolabına kitliyor (mu?), çantasını hazırlıyor ve Mary Jane'i tavlama hayalleri ile Avrupa seyahatine çıkıyor. Ama tabii başı beladan kurtulmuyor. Kurtulsa biz sıkılırız zaten sinemada, saçma olurdu.

Far From Home Bir Görsel Şölen

Gelişen görsel efekt teknolojileri ile artık bu bir özellik değil aslında. Ancak bu filmde çok önemli bir nokta. Çünkü filmde Mysterio var. Haliyle bolca iluzyon, yanıltmaca, çakma sihir kullanımı mevcut. Eh bu da güzel bir görselle anlatılmazsa tadımız kaçardı. Filmin en çarpıcı yanı, Mysterio'nun bu özelliklerini çok iyi yansıtması. Dahası güçlerinin hiç de hor görülmemesi gerektiğini bize özetlemesi. Mysterio'nun iluzyonlarının peşi sıra kullanıldığı sahneler görsel şov. Dr. Strange'den beri, bir süper güçlünün dünyasını bu kadar iyi anlatan görseller silsilesini bir filmde görmemiştim. İluzyonun - hele bir de IMAX'de izleme imkanınız olursa - resmen içine giriyorsunuz. Olayların içine girmek derken,  Örümcek Adam'ın bayağı kalabalık bir düşman (kim/ne olduklarını özellikle yazmıyorum, izleyiniz) grubu ile mücadelesi var ki, cidden birebir Örümcek Adam olacaksınız. Örümcek hislerini kullanarak etrafını bertaraf ettiği anlar etkileyici.

Örümcek Adam Far From Home

Görsellikler haricinde, filmde Nick Fury var ve renk katıyor akışa. Mysterio'yu canlandıran Jake Gyllenhaal temiz bir iş çıkarmış. Mysterio'nun birlikte çalıştığı bir de ekip var ama pek bir işe yaramıyorlar. Ayrıca koca ekipte sadece üç-dört kişi etkili. Diğerleri ne yapıyor belli değil. Gereksiz olmuş. Mary Jane karakterini beğendim. 90'lardaki ulaşılması güç güzellikteki Mary Jane'i halen güzel ama daha mütevazi bir karakter haline getirmişler.

Filmde iki tane "after credits" var biri tüm yazılar geçtikten sonra. "İzlemeye değer mi?" diye sorarsanız bekleyin derim, özellikle ilki bayağı gerekli, hatta iki de gerekli ama ciddi tepki gösterebilirsiniz izledikten sonra.

Gel Gör ki Örümcek Adam Bu Değil

Tamam anladık. MCU'nun merkezini Iron Man - Demir Adam konmuş. Tony Stark üzerinden gidiyor(du) seriler. Ve fakat Örümcek Adam'ın bu kadar Tony Stark'ın gölgesinde kalması hiç hoş değil. İlk filmde de manasızdı da "hadi neyse evrene giriyor çocuk, ısınma turları" demiştik, ama yeter yani. Tony geçen filmde öldü, evet. Elbette Peter üzülsün, onu ansın ama Örümcek Adam, prim yapmak için Stark Teknolojiler'inden nemalanmak zorunda kalmayacak kadar popüler bir marka olmalı. Öyle zaten de, MCU bunu farketmeli. Örümcek Adam'ın -aslında filmde de Peter'ın ağzından duyduğumuz gibi- mahalli, mütevazi bir kahraman olduğunu MCU kabul etmeli. Çizgi roman dünyasında, Peter Parker öldüğünde insanlar kızmıştı, üzülmüştü, isyan etmişti ama "onları keşke ölü kalsaydı" dedirten şey Peter Parker'ın zengin olarak geri dönmesi oldu. Örümcek Adam doğallığı, garibanlığı, fakirliği, mütevaziliği ile mahalle çocuğu olmasıyla gönüllerde yer etmiş bir karakter. Onu ve markayı Örümcek Adam olarak büyüten bu. Iron Man teknolojilerini Örümcek Adam filminde görmekten bıktım artık. Dahası Iron Man yokken (1968), Örümcek Adam vardı (1962).

Örümcek Adam Far From Home

Örümcek Adam'ı sevdiren diğer bir özellik de onları pataklarken, düşmanlarıyla devamlı kafa bulması. Genel itibariyle Tom Holland'ın Örümcek Adam'ındaki en büyük eksik bu. Bu filmde de bu yönde bir çalışma göremedim. MCU'nun bu yönde de biraz hassas davranması gerektiğini düşünüyorum. Andrew Garfield'ın Örümcek Adam'ı bu anlamda iyiydi.

Sonuç Olarak Far From Home...

Bir Örümcek Adam filmi olmaya çalışıp Tony Stark show olmuş. Film keyifli, eğlenceli hatta Mysteriyo'yu çok tanımayanlar için süprizler içeriyor diyebileceğimiz anlara sahip. Güçlü bir düşman, sağlam görsel efektler Örümcek Adam gibi bir Örümcek Adam filmini süsleseydi sinemadan mutlu çıkabilirdik. Filmi birlikte izlediğim birinin sözleri ile yazımı sonlandırıyorum: "Uçan elbiselerden ve konuşan gözlüklerden bıktım ben abi."