Kapat

Vision Hakkında Kısa Kısa


Herkese merhaba. Yakın zamanda piyasaya çıkan Vision (Marmara Çizgi) çizgi romanına pek bir ilgi var. Durum böyle olunca, Vision'a dair bazı bilgileri kısa kısa aktaralım dedik. Başlıyoruz:

Aşırı Eskiden Yartılmıştı Aslında:

İlk Vision

Çoğumuz onu Marvel Comics'in kahramanı olarak tanıdık. Hemen heyecanlanmayın, çalıntı karakter değil; polemiğe gerek yok. Esinlenilmiş bir karakter. Marvel Comics, alemlerde eski ismi Timely Comics ile dolanırken (1940-60 arası) günümüz Vision'ın temelleri atılmıştı. Joe Simon ve Jack Kirby, Marvel Mystery Comics Sayı 13'de, Vision ismiyle bir uzaylı yaratmış ve farklı bir boyuttan onu 616 Dünyası'na taşımıştı. Gel zaman git zaman, Stan Lee ve Roy Thomas, 1968'de o Vision'dan esinlenerek "Ah ne de güzel karakterdi, haydi onu modifiye edip daimi karakter yapalım" demişler ve Avengers Sayı 57'de okurlara sunmuşlar.

Beyin Sinyalleri Kaynağından Üretilmiştir:

The Vision Nasıl Üretilmiştir?

Her ne kadar sinema dünyasında Ultron'a karşı tasarlanmış olarak anlatılsa da çizgi romanda tam aksi bir durum var. Ultron, hayatını kaybetmiş olan Wonder Man'in ve ve ilk Human Torch'un (Jim Hammond, android olan. Fantastik Dörtlü'deki yakışıklı değil) beyin dalgalarını birleştirerek, çok güçlü bir yapay zeka yaratmış. Haliyle kendisinde yoğunlukla bulunan Avengers düşmanlığını da Vision'a kodlamış ve Avengers'ın üstüne salmış. Ancak gelin görün ki Avengers, Vision'a doğru yolu anlatarak, kendisini ikna etmiş. Ya Ultron becereksiz bir yazılımcı ya da Vision yapay zekasız demek ki...

Evlendiğini Kabul Ettik Tamam da Çocuk Mu??

The Vision'ın Ailesi

Bir android ile bir mutantın - Scarlet Witch - evlenmesi çizgi roman aleminde bile yeterince garip değilmiş gibi bir de çocuk yapmışlar. Scarlet Hanım, evliliklerinin bir noktasında analık arzularına yenik düşmüş olsa gerek ki Hex Güçleri'ni kullanarak (garip olan bu güçler kötü şans getirmek için kullanılıyor; subliminal mesaj?) iki çocuk yaratmış. Mutlu mesut yaşarken, Mephisto İblisi ortama peyda olup çocukların yaşam enerjisi emerek, onları fena hale getirmiş. Scarlet da bu olaydan sonra akli dengesini yitirmiş ve evlilikleri temelden sarsılmış... Bu hikayede, çocukların dünyaya gelmesinde Vision'ın nasıl bir katkısı olmuş biz de anlamadık açıkcası.

Alnındaki Akıl Taşı... Değil

The Vision MCU Çizgi Roman Göndermesi

Film dünyasında namusu gibi, alnında Akıl Taşı'nı taşıyor olabilir ancak çizgi romanda öyle bir durum yok. Çizgi romandaki, elmas görünümlü o değerli taş güneş enerjisi emiyor ve Vision'a yaşam enerjisi katıyor. Evet, Vision güneş enerjisi ile çalışan çevre duyarlı bir kahraman. Bu taşı silah olarak da kullanabildiği gibi diğer tüm güçleri için enerjiyi yine bu taş aracılığı ile güneşten alıyor. Superman?

Beyaz Hali Pek Bir Şekilliydi

The Vision Beyaz Kıyafet

Vision arada sırada ikiye bölünür, havaya uçar, parçalanır. She-Hulk bölmüştü, Avengers Dağıldı'da kendini havaya uçurmuştu, West Coast Avengers'da da keza dağılma durumu olmuştu. Tabii ki her seferinde bakım onarımla tekrar karşımıza çıkıyor. Fakat "Vision Quest" isimli macerada, Hank Pym tamirat esnasında kendine yakışmayan bir şekilde, doğru renk pigmentlemesini yapamayınca, karşımıza "Silver Surfer'ın dava etse yeridir" diyeceği bir The Vision çıkmış. Ama şekilli be!!

Avengers...Assemb.. Yok O Kaptan'dı...

The Vision Avengers Lideri

Bir Kaptan Amerika değil ama o da Avengers'ta liderlik yapmıştı. 1984 senesinde, Hawkeye'ın düğünü esnasında herkes eğlenirken o büyük bir tehlikenin yaklaştığını hissetti ve erken uyarı ile hemen harekete geçti. Dahası hal hareket, tavırlarıyla liderlik özellikleri gösterdi ve Wasp'ın gönüllü bir şekilde koltuğu ona devretmesini sağladı. İlk icraatı Doğu ve Batı Avengers olarak takımı ikiye bölmek oldu. Haydaa Vision, oldu mu bu şimdi?

Film Evrenindeki Vision

The Vision MCU

Sinema dünyasında bu karakter, CGI gibi görünse de aslında üç boyutlu yazıcı ile yaratılmış plastik! Çekim ekibindeki özel efekt uzmanları, Vision'ı canlandıran Paul Bettany'nin yüzünü, bilgisayar ortamında taradıktan sonra, yarı şeffaf bir plastik türü kullanarak üç boyutlu yazıcı ile kıyafeti üretmiş. Paul Bettany'in kıyafeti giymesi 2 saat sürüyormuş. Çekimler tamamlandıktan sonra da tabii ki dijital ortamda rötüşler atılıyormuş. Paul Bettany aynı zamanda Tony Stark'ın meşhur J.A.R.V.I.S'ini seslendiren kişi.

Fim Evreninde Alnındaki Taş, Akıl Taşı

The Vision Akıl taşı

Yok lan yok, Thanos söktü onu. Haydi çizgi romanı okuma zamanı

Kaynak: screenrant ve ranker websiteleri


Vision
45,75 TL61,00 TL
%25
%25